17 czerwca, 2024

OZE

Rodzaje przewodów i ich zastosowanie

Gdy rozmawiamy o sztuce budowlanej i wykończeniowej, niejednokrotnie koncentrujemy się na podstawowych materiałach konstrukcyjnych, takich jak cegły, panele, czy dachówki lub też poruszamy zagadnienia związane z kształtowaniem przestrzeni mieszkalnej poprzez jej dopasowanie do indywidualnych wymogów.

Najczęściej jednakże zapominamy o tym, jak istotną rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych pełnią – zdawać by się mogło niemalże nieistotne – przewody i kable. Aby zwrócić uwagę na rolę na jaką bezsprzecznie zasługują, prezentujemy poniżej artykuł, który to zawierać będzie nie tylko wyszczególnienie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale również opisywać będzie miejsca ich zastosowania.


Najbardziej popularnym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Składa się on wyłącznie z jednego drutu, który wykonany jest z miedzi i otoczony jest izolacją ze sztucznego materiału (przeważnie jest to polwinit). Mimo swojej nieskomplikowanej konstrukcji i porównywalnie niewielkiej wydajności, jest on stosowany jako kabel bazowy w procesie łączenia ze sobą komponentów instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych zarówno na zewnątrz budynków jak i w ich wnętrzu. Wysokiej jakości izolacja sprawia, że jest on zabezpieczony przed negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także należycie usztywniony, przez co nie dochodzi do jego uszkodzenia.

Na szczególną uwagę zasługuje także kabel YDY, który to składa się nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, tym samym zapewniając lepszą przewodność oraz o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Zastosowana izolacja bazująca na polwinicie zapewnia właściwe zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem fachowców podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych. Pierwszorzędną zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich wszechstronność, jako że wykorzystać je można w instancjach zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych, jak również mogą być zamontowane na jak i pod tynkiem. Nie do pominięcia jest relatywnie korzystna cena w stosunku do jakości, która to decyduje o tym, że są one stosowane o wiele częściej od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.


Wykonując podłączenia do sieci elektrycznej urządzeń charakteryzujących się średnim poborem mocy, jak na przykład pralki, lodówki, czy zmywarki, najpowszechniej stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable przewidziane do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Przypomnieć warto, że ich warstwa ochrona jest relatywnie miękka i podatna na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, a więc nie powinno się ją stosować w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których w trakcie ich użytkowania mogą ulec uszkodzeniu w miejscach ich nadmiernego zgięcia lub przerwaniu.


Obecnie sklepy z materiałami budowlanymi oferują swoim klientom szeroki asortyment okablowania dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz warunków. Z tego powodu możemy mieć pewność, że usiłując podłączyć urządzenie AGD, oświetlenie czy zaimplementowanie urządzenia kontrolnego w sieci, zastosujemy kabel do tego celu odpowiedni, tym samym unikając ewentualnych problemów eksploatacyjnych. Mając wątpliwości, nie wahajmy się zasięgnąć porady eksperta w sklepie – na pewno doradzi on nam przewidziany do tego zastosowania typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!